
The FAN6863WLTY is a single output DC-DC converter from Onsemi, operating within a temperature range of -40°C to 105°C. It has a maximum supply current of 2mA and a maximum supply voltage of 30V. The device is surface mountable and comes in a tape and reel packaging with 3000 pieces per reel. The FAN6863WLTY is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN6863WLTY datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Fall Time | 35ns |
| Frequency | 65kHz |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Current | 2mA |
| Max Supply Voltage | 30V |
| Min Supply Voltage | 6.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 2mA |
| Output Current | 400mA |
| Output Voltage | 1.5V |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FAN6863W |
| Weight | 0.036g |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN6863WLTY to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
