Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN7387N datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DIP |
| Fall Time | 70ns |
| Frequency | 22kHz |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 1.2W |
| Max Supply Voltage | 14V |
| Min Supply Voltage | 11V |
| Mount | Through Hole |
| Number of Drivers | 2 |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Current | 800uA |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 1.2W |
| Propagation Delay | 550ns |
| RoHS Compliant | Yes |
| Weight | 0.496g |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN7387N to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Onsemi FAN7387N
Product Discontinuance Notice P1ADA from Fairchild Semiconductor lists end-of-life parts, final order deadlines, and suggested replacement components for various device families.
