
The FAN7554D is a DC-DC converter with a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -25°C. It has a maximum supply voltage of 30V and a minimum supply voltage of 8.2V. The device is lead-free and RoHS compliant, with a quiescent current of 100uA and a maximum supply current of 10mA. It is available in a surface mount package with a package quantity of 95 units per packaging, which is either rail or tube.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN7554D datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOIC |
| Duty Cycle | 98% |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Frequency | 500kHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Supply Current | 10mA |
| Max Supply Voltage | 30V |
| Min Supply Voltage | 8.2V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1A |
| Package Quantity | 95 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Quiescent Current | 100uA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FAN7554 |
| Weight | 0.2304g |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN7554D to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
