
The FAN7601MX is a single output voltage regulator with a maximum output current of 250mA. It operates from a minimum supply voltage of 7V to a maximum of 20V. The device is packaged in a surface mount SOP package and is RoHS compliant. The FAN7601MX has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -25°C. It has a quiescent current of 3mA and a maximum supply current of 4mA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN7601MX datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOP |
| Duty Cycle | 98% |
| Fall Time | 35ns |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Duty Cycle | 95% |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Supply Current | 4mA |
| Max Supply Voltage | 20V |
| Min Supply Voltage | 7V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 250mA |
| Output Voltage | 12V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Quiescent Current | 3mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Weight | 0.2304g |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN7601MX to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
