AC/DC Converters PWM CONTROL IC GREEN MODE
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SOP |
| Fall Time | 35ns |
| Max Duty Cycle | 80% |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 600mA |
| Package Quantity | 95 |
| Packaging | Rail/Tube |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FAN7602 |
| Topology | Flyback |
| Weight | 0.2304g |
| RoHS | Compliant |