Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN7710N datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DIP |
| Frequency | 57.3kHz |
| Height | 5.33mm |
| Length | 10.15mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Power Dissipation | 2.1W |
| Max Supply Voltage | 550V |
| Operating Supply Current | 2.6mA |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Consumption | 2.1W |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Current | 2.6mA |
| Type | Integrated Circuit (IC) |
| DC Rated Voltage | 550V |
| Width | 6.35mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN7710N to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
