The FAN7930BM is a surface mount device with a SOIC package, suitable for operating temperatures between -40°C and 125°C. It can handle a maximum supply voltage of 24V and a minimum supply voltage of 7.5V. The device has a maximum supply current of 4mA. The FAN7930BM is RoHS compliant and available in a rail or tube packaging format.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SOIC |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Current | 4mA |
| Max Supply Voltage | 24V |
| Min Supply Voltage | 7.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 95 |
| Packaging | Rail/Tube |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FAN7930 |
| Weight | 0.2304g |
| RoHS | Compliant |
These are design resources that include the Onsemi FAN7930BM
Product Discontinuance Notice P1ADA from Fairchild Semiconductor lists end-of-life parts, final order deadlines, and suggested replacement components for various device families.