Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FDI3632 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TO-262-3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 80A |
| Current Rating | 80A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 100V |
| Drain to Source Resistance | 7.5mR |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100V |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 46ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20V |
| Input Capacitance | 6nF |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 310W |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | N-CHANNEL |
| Power Dissipation | 310W |
| Radiation Hardening | No |
| Rds On Max | 9mR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | QFET™ |
| Turn-Off Delay Time | 96ns |
| Turn-On Delay Time | 30ns |
| DC Rated Voltage | 100V |
| Weight | 2.084g |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FDI3632 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Onsemi FDI3632
Product discontinuance notice P318A from Fairchild Semiconductor detailing discontinued parts, suggested replacements, and end-of-life order deadlines issued in March 2013.
