Onsemi FDPF035N06B-F154 technical specifications.
| Channel Polarity | N-Channel |
| Drain-Source Voltage | 60V |
| Continuous Drain Current | 88A |
| Power Dissipation | 46.3W |
| Drain-Source On Resistance Max @ VGS = 10 V | 3.5mΩ |
| Drain-Source On Resistance Typ @ VGS = 10 V | 2.91mΩ |
| Gate-Source Voltage | ±20V |
| Gate Threshold Voltage Max | 4V |
| Total Gate Charge Typ @ VGS = 10 V | 76nC |
| Input Capacitance Typ | 6035pF |
| Output Capacitance Typ | 1685pF |
| Reverse Transfer Capacitance Typ | 55pF |
| Reverse Recovery Charge Typ | 78nC |
| Package Name | TO-220 |
| Container Type | TUBE |
| Operating and Storage Temperature Range | -55 to +175°C |