Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FDS6898AZF085 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOIC |
| Continuous Drain Current (ID) | 9.4A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 20V |
| Element Configuration | Dual |
| Fall Time | 16ns |
| FET Type | 2 N-Channel |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 12V |
| Input Capacitance | 1.821nF |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 900mW |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Rds On Max | 14mR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PowerTrench® |
| Turn-Off Delay Time | 34ns |
| Turn-On Delay Time | 10ns |
| Weight | 0.2304g |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FDS6898AZF085 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Onsemi FDS6898AZF085
onsemi product discontinuance notice PD23056Z for various NCV, FDS, and FDG series parts. Last time buy date: October 1, 2020; last ship date: April 1, 2021.
