Bipolar Transistors - BJT NPN Multi-Chip Trans General Purpose
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Collector Base Voltage (VCBO) | 60V |
| Collector-emitter Voltage-Max | 40V |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 6V |
| Gain Bandwidth Product | 250MHz |
| hFE Min | 40 |
| Max Collector Current | 200mA |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 300mW |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | NPN |
| Series | FFB3904 |
| RoHS | Not Compliant |