Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Access Time | 120ns |
| Package/Case | CDIP |
| Interface | Parallel |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Memory Size | 512Kb |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Programming Voltage | 12.75V |
| RoHS Compliant | No |
| Series | FM27C512 |
| RoHS | Not Compliant |