This 512Kb parallel SRAM from Onsemi features an access time of 120ns and operates at a supply voltage of 5V. The device is packaged in a PLCC and has a minimum operating temperature of 0°C and a maximum operating temperature of 70°C. The SRAM is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Access Time | 120ns |
| Package/Case | PLCC |
| Interface | Parallel |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Memory Size | 512Kb |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Programming Voltage | 12.75V |
| RoHS Compliant | No |
| Series | FM27C512 |
| RoHS | Not Compliant |