The GBPC25005 is a rectifier module with a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -55°C. It has a maximum power dissipation of 83.3W and a maximum repetitive reverse voltage of 50V. The module is rated for a maximum forward current of 25A and a maximum surge current of 300A. It is packaged in a module case with a weight of 16.74g and dimensions of 29mm in length and 29mm in width. The GBPC25005 is lead-free and RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Onsemi GBPC25005 technical specifications.
| Average Rectified Current | 25A |
| Capacitance | 180pF |
| Package/Case | Module |
| Current Rating | 25A |
| Forward Current | 25A |
| Height | 11.23mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 29mm |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 300A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 83.3W |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 50V |
| Max Reverse Current | 5uA |
| Max Surge Current | 300A |
| Mount | Screw |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current | 25A |
| Packaging | Bulk |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 300A |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Voltage (DC) | 35V |
| RoHS Compliant | Yes |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Weight | 16.74g |
| Width | 29mm |