Osram Q65110-A1207 technical specifications.
| Basic Package Type | Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | SMD |
| Package/Case | SMD |
| Package Description | Surface Mount Device |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Pin Count | 6 |
| PCB | 6 |
| Package Length (mm) | 4.2(Max) |
| Package Width (mm) | 3.4(Max) |
| Package Height (mm) | 2.1(Max) |
| Pin Pitch (mm) | 1.27 |
| Mounting | Surface Mount |
| Phototransistor Type | Phototransistor |
| Type | Module |
| Polarity | NPN |
| Half Intensity Angle Degrees | 60° |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Viewing Orientation | Top View |
| Peak Wavelength | 850nm |
| Lens Shape Type | Domed |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Fabrication Technology | NPN Transistor |
| Maximum Emitter-Collector Voltage | 7V |
| Maximum Collector-Emitter Voltage | 70V |
| Maximum Dark Current | 3nA |
| Maximum Collector Current | 50mA |
| Maximum Collector-Emitter Saturation Voltage | 0.17V |
| Maximum Power Dissipation | 120mW |