Panasonic 35SEPF82M technical specifications.
| Capacitance | 82uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | RADIAL |
| Diameter | 8mm |
| Dissipation Factor | 12% |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 20mR |
| Height | 12mm |
| Lead Diameter | 0.6mm |
| Lead Pitch | 3.5mm |
| Leakage Current | 574uA |
| Length | 12mm |
| Life (Hours) | 5000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Ripple Current | 4A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | OS-CON™, SEPF |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 35V |
| Voltage Rating | 35V |
| DC Rated Voltage | 35V |