Panasonic 6SVP470M technical specifications.
| Capacitance | 470uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | Cylindrical |
| Diameter | 8mm |
| Dissipation Factor | 15% |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 15mR |
| Height | 11.9mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 592uA |
| Length | 11.9mm |
| Life (Hours) | 2000Hour |
| Material | Polymer |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 400 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Ripple Current | 4.21A |
| Ripple Current (AC) | 4.21A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | OS-CON™, SVP |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 6.3V |
| Voltage Rating | 6.3V |
| DC Rated Voltage | 6.3V |