Panasonic 6SVPE220MW technical specifications.
| Capacitance | 220uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | Cylindrical |
| Diameter | 5mm |
| Dissipation Factor | 12% |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 15mR |
| Height | 5.9mm |
| Height - Seated (Max) | 0.236inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 500uA |
| Length | 5.9mm |
| Life (Hours) | 2000Hour |
| Material | Polymer |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Ripple Current | 3.15A |
| Ripple Current (AC) | 3.15A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | OS-CON, SVPE |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 6.3V |
| Voltage Rating | 6.3V |
| DC Rated Voltage | 6.3V |