Panasonic AGN200S12 technical specifications.
| Application(s) | POWER |
| Coil Current | 11.7mA |
| Coil Power | 140mW |
| Coil Resistance | 1.028kR |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 12V |
| Contact Current Rating | 1A |
| Contact Material | Gold, Silver |
| Depth | 5.7mm |
| Height | 9mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 10.6mm |
| Life (Hours) | 100000Hour |
| Max Current Rating | 1A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 125V |
| Max Voltage Rating (DC) | 110V |
| Mount | Surface Mount, PCB |
| Number of Poles | 2 |
| Operate Time | 4ms |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Consumption | 140mW |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Relay Type | Telecom |
| Release Time | 4ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | AGN |
| Termination | Gull Wing |
| Throw Configuration | DPDT |
| Voltage Rating (AC) | 125V |
| Weight | 1g |
| Width | 10.6mm |