Panasonic AGN210S12 technical specifications.
| Package/Case | SMD/SMT |
| Coil Current | 8.3mA |
| Coil Resistance | 1.44kR |
| Coil Type | Latching, Single Coil |
| Coil Voltage (DC) | 12V |
| Contact Current Rating | 1A |
| Contact Material | Gold, Silver |
| Depth | 5.7mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 10.6mm |
| Max Current Rating | 1A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 125V |
| Max Voltage Rating (DC) | 110V |
| Mount | Surface Mount |
| Operate Time | 4ms |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Consumption | 100mW |
| Relay Type | Telecom |
| Release Time | 4ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | AGN |
| Termination | Gull Wing |
| Throw Configuration | DPDT |
| Voltage Rating (AC) | 125V |