Panasonic AGN210S12Z technical specifications.
| Coil Current | 8.3mA |
| Coil Resistance | 1.44kR |
| Coil Type | Latching, Single Coil |
| Coil Voltage (DC) | 12V |
| Contact Current Rating | 1A |
| Contact Material | Gold, Silver |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Current Rating | 1A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 125V |
| Max Voltage Rating (DC) | 110V |
| Mount | Surface Mount |
| Operate Time | 4ms |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Consumption | 100mW |