The Panasonic AGN260S24X is a DPDT non-latching relay with a 24VDC coil voltage and 5mA coil current. It has a maximum switching power of 30W and can operate at temperatures between -40°C and 70°C. The relay is constructed with a non-latching mechanism and has a surface mount package with 8 terminals. It is suitable for use in a variety of applications, including signal relays.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Panasonic AGN260S24X technical specifications.
| Contact Arrangement | DPDT |
| Contact Form | 2 Form C |
| DC Coil Voltage | 24V |
| Coil Current | 5mA |
| Coil Resistance | 4.8KOhm |
| Maximum Pick-Up Voltage | 19.2VDC |
| Minimum Dropout Voltage | 2.4VDC |
| Maximum AC Switching Voltage | 125V |
| Maximum DC Switching Voltage | 110V |
| Maximum Switching Power | 30W|37.5VA |
| Mounting | Surface Mount |
| Termination Style | Gull Wing |
| Number of Terminals | 8 |
| Relay Construction | Non-Latching |
| Operate Time | 4ms |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |