Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Panasonic AQ3A1-C1-ZT24VDC datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SIL |
| Height | 32mm |
| Input Type | DC |
| Length | 43mm |
| Load Current | 3A |
| Max Output Current | 3A |
| Max Output Voltage | 125V |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 20 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | AQ8 |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | SPST |
| Width | 9mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Panasonic AQ3A1-C1-ZT24VDC to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
