
The AQR20A2-S-Z18/28VDC is a solid state relay from Panasonic with a maximum output current of 20A and a maximum output voltage of 250V. It has a screw mount and a throw configuration of SPST. The relay is RoHS compliant and has a packaging of bulk with 10 units per package. It measures 59mm in length, 44.8mm in width, and 12.5mm in height.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Panasonic AQR20A2-S-Z18/28VDC datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Height | 12.5mm |
| Input Type | DC |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 59mm |
| Load Current | 20A |
| Max Output Current | 20A |
| Max Output Voltage | 250V |
| Mount | Screw |
| Package Quantity | 10 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | Screw |
| Throw Configuration | SPST |
| Width | 44.8mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Panasonic AQR20A2-S-Z18/28VDC to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.