
AC & DC Output Solid State Relay (SSR) with SPST-NO configuration. Features a 250V AC/DC maximum output voltage and 200mA maximum output current. On-state resistance is 8 ohms. Operates with a 50mA DC input current and offers 1.5kV isolation voltage. Packaged in a DIP through-hole mount with PC pin termination.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Panasonic AQV-253 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DIP |
| Forward Current | 900uA |
| Height | 3.9mm |
| Input Current | 50mA |
| Input Type | DC |
| Isolation Voltage | 1.5kV |
| Isolation Voltage-Max | 1.5kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 8.8mm |
| Load Current | 200mA |
| Max Input Current | 50mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 200mA |
| Max Output Voltage | 250V |
| Mount | Through Hole |
| Number of Poles | 1 |
| On-State Resistance | 8R |
| On-state Resistance-Max | 8R |
| Output Current | 200mA |
| Output Voltage | 250V |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Relay Type | Relay |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PhotoMOS™ AQV |
| Termination | PC Pin |
| Test Voltage | 2.5kV |
| Throw Configuration | SPST |
| Width | 6.4mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Panasonic AQV-253 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.