
AC & DC Output Solid State Relay (SSR) with SPST-NC configuration. Features a 400V maximum output voltage and 120mA maximum output current. On-state resistance is a maximum of 50 ohms. Operates with a 1.5V maximum input voltage and 50mA maximum input current. DIP package with through-hole mounting.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Panasonic AQV-414 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DIP |
| Forward Current | 950uA |
| Height | 3.9mm |
| Input Current | 50mA |
| Input Type | DC |
| Isolation Voltage | 1.5kV |
| Isolation Voltage-Max | 1.5kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 8.8mm |
| Load Current | 120mA |
| Max Input Current | 50mA |
| Max Input Voltage | 1.5V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 120mA |
| Max Output Voltage | 400V |
| Mount | Through Hole |
| On-state Resistance-Max | 50R |
| Output Current | 120mA |
| Output Voltage | 400V |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PhotoMOS™ AQV |
| Termination | PC Pin |
| Test Voltage | 1.5kV |
| Throw Configuration | SPST |
| Width | 6.4mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Panasonic AQV-414 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.