
Surface mount solid-state relay with DC input and AC/DC output. Features a 50mA DC input current, 1.8A maximum output current, and a 40V maximum output voltage. Offers 1.5kV isolation voltage and 1 Ohm on-state resistance. Packaged in a 6-pin DIP SMD with gull wing termination, supplied on tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Panasonic AQV201AX datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SMD/SMT |
| Height | 3.6mm |
| Input Current | 50mA |
| Input Type | DC |
| Isolation Voltage-Max | 1.5kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 8.8mm |
| Load Current | 500mA |
| Max Input Current | 50mA |
| Max Output Current | 1.8A |
| Max Output Voltage | 40V |
| Mount | Surface Mount |
| On-State Resistance | 1R |
| On-state Resistance-Max | 1R |
| Output Current | 500mA |
| Output Voltage | 40V |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Relay Type | Relay |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PhotoMOS™ AQV |
| Termination | Gull Wing |
| Test Voltage | 1.5kV |
| Throw Configuration | SPST |
| Width | 6.4mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Panasonic AQV201AX to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
