
AC & DC Output Solid State Relay (SSR) with SPST-NO configuration. Features a 60V maximum output voltage and 400mA maximum output current. Offers 1.4 ohm maximum on-state resistance and requires 900µA forward current. DIP package with through-hole mounting and PC pin termination. 1.5kV isolation voltage and RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Panasonic AQV252 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DIP |
| Forward Current | 900uA |
| Height | 3.9mm |
| Input Current | 50mA |
| Input Type | DC |
| Isolation Voltage | 1.5kV |
| Isolation Voltage-Max | 1.5kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 8.8mm |
| Load Current | 400mA |
| Max Input Current | 50mA |
| Max Input Voltage | 1.5V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 400mA |
| Max Output Voltage | 60V |
| Mount | Through Hole |
| On-state Resistance-Max | 1.4R |
| Output Current | 400mA |
| Output Voltage | 60V |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PhotoMOS™ AQV |
| Termination | PC Pin |
| Test Voltage | 1.5kV |
| Throw Configuration | SPST |
| Width | 6.4mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Panasonic AQV252 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
