
Surface mount solid state relay with 2.5A load current and 60V maximum output voltage. Features DC input with 50mA maximum input current and 1.5kV isolation voltage. This SPST relay offers 120mR on-state resistance and operates within a -40°C to 85°C temperature range. Packaged in a 6-pin DIP SMD for tape and reel distribution.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Panasonic AQV252GAZ datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SMD/SMT |
| Current Rating | 2.5A |
| Height | 3.6mm |
| Input Current | 50mA |
| Input Type | DC |
| Isolation Voltage | 1.5kV |
| Isolation Voltage-Max | 1.5kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 8.8mm |
| Load Current | 2.5A |
| Max Input Current | 50mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 2.5A |
| Max Output Voltage | 60V |
| Max Power Dissipation | 550mW |
| Mount | Surface Mount |
| On-State Resistance | 120mR |
| On-state Resistance-Max | 120mR |
| Output Current | 2.5A |
| Output Voltage | 60V |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PhotoMOS™ AQV |
| Termination | Gull Wing |
| Test Voltage | 1.5kV |
| Throw Configuration | SPST |
| Width | 6.4mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Panasonic AQV252GAZ to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
