
Surface mount solid state relay with DC input and AC/DC output. Features a 150mA load current capability and a 400V maximum output voltage. Operates with a 50mA DC input current and offers 1.5kV isolation voltage. This SPST relay is RoHS compliant and packaged in a 6-pin DIP SMD with gull wing termination.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Panasonic AQV254AX datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SMD/SMT |
| Height | 3.6mm |
| Input Current | 50mA |
| Input Type | DC |
| Isolation Voltage | 1.5kV |
| Isolation Voltage-Max | 1.5kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 8.8mm |
| Load Current | 150mA |
| Max Input Current | 50mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 150mA |
| Max Output Voltage | 400V |
| Mount | Surface Mount |
| On-state Resistance-Max | 16R |
| Output Current | 150mA |
| Output Voltage | 400V |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Relay Type | Relay |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PhotoMOS™ AQV |
| Termination | Gull Wing |
| Throw Configuration | SPST |
| Width | 6.4mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Panasonic AQV254AX to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
