
Surface mount solid state relay with DC input and AC/DC output. Features 5kV isolation voltage, 350V max output voltage, and 100mA max output current. Operates with 50mA input current and 1.5V max input voltage. Available in an 8-pin PDIP package, this RoHS compliant component offers a 25 Ohm max on-state resistance and a wide operating temperature range of -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Panasonic AQW210HLAZ datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SMD/SMT |
| Height | 2.9mm |
| Input Current | 50mA |
| Input Type | DC |
| Isolation Voltage | 5kV |
| Isolation Voltage-Max | 5kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 9.86mm |
| Load Current | 120mA |
| Max Input Current | 50mA |
| Max Input Voltage | 1.5V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 100mA |
| Max Output Voltage | 350V |
| Mount | Surface Mount |
| On-state Resistance-Max | 25R |
| Output Current | 100mA |
| Output Voltage | 350V |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PhotoMOS™ AQW |
| Termination | Gull Wing |
| Throw Configuration | SPST, DPST |
| Width | 6.4mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Panasonic AQW210HLAZ to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
