
AC & DC Output Solid State Relay featuring a 60V output voltage and 500mA load current. This DIP-packaged relay offers 5kV isolation voltage and a DC input type with a maximum input voltage of 1.5V. Operating within a -40°C to 85°C temperature range, it provides a 2.5 Ohm on-state resistance and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Panasonic AQW612EH datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DIP |
| Forward Current | 1.3mA |
| Height | 3.2mm |
| Input Current | 50mA |
| Input Type | DC |
| Isolation Voltage | 5kV |
| Isolation Voltage-Max | 5kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 9.86mm |
| Load Current | 500mA |
| Max Input Current | 50mA |
| Max Input Voltage | 1.5V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 500mA |
| Max Output Voltage | 60V |
| Mount | Through Hole |
| On-State Resistance | 2.5R |
| On-state Resistance-Max | 2.5R |
| Output Current | 500mA |
| Output Voltage | 60V |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Relay Type | Relay |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PhotoMOS™ AQW |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | DPST, SPST |
| Width | 6.4mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Panasonic AQW612EH to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
