
AC & DC Output Solid State Relay (SSR) with SPST configuration. Features a 350V AC voltage rating and 130mA load current. Operates with a 1.2mA forward current and 50mA input current. Offers 5kV isolation voltage and a compact SMD/SMT package with gull wing termination. RoHS compliant and operates within a -40°C to 85°C temperature range.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Panasonic AQY-210EHA datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SMD/SMT |
| Current Rating | 130mA |
| Forward Current | 1.2mA |
| Height | 2.9mm |
| Input Current | 50mA |
| Input Type | DC |
| Isolation Voltage | 5kV |
| Isolation Voltage-Max | 5kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 6.4mm |
| Load Current | 130mA |
| Max Input Current | 50mA |
| Max Input Voltage | 1.5V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 130mA |
| Max Output Voltage | 350V |
| On-state Resistance-Max | 25R |
| Output Current | 130mA |
| Output Voltage | 350V |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PhotoMOS™ AQY |
| Termination | Gull Wing |
| Test Voltage | 5kV |
| Throw Configuration | SPST |
| Voltage Rating (AC) | 350V |
| Width | 4.78mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Panasonic AQY-210EHA to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
