
AC & DC Output Solid State Relay (SSR) with a 350V maximum output voltage and 120mA load current. Features a DC input type with a 50mA maximum input current and 1.5V maximum input voltage. Offers 1.5kV isolation voltage and a low 900µA forward current. Packaged in a surface-mount SOP with gull wing termination, measuring 4.4mm L x 4.3mm W x 2mm H. Operates within a -40°C to 85°C temperature range and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Panasonic AQY-210SX datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOP |
| Forward Current | 900uA |
| Height | 2mm |
| Input Current | 50mA |
| Input Type | DC |
| Isolation Voltage | 1.5kV |
| Isolation Voltage-Max | 1.5kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 4.4mm |
| Load Current | 120mA |
| Max Input Current | 50mA |
| Max Input Voltage | 1.5V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 120mA |
| Max Output Voltage | 350V |
| Max Power Dissipation | 350mW |
| Mount | Surface Mount |
| On-state Resistance-Max | 25R |
| Output Current | 120mA |
| Output Voltage | 350V |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PhotoMOS™ AQY |
| Termination | Gull Wing |
| Throw Configuration | SPST |
| Width | 4.3mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Panasonic AQY-210SX to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
