
4-Pin SON Solid State Relay (SSR) with DC input and AC/DC output. Features a 1.5V DC input voltage, 50mA maximum input current, and a 0.25A maximum output current at 40V. Offers 200V I/O isolation and a MOSFET output device. Surface mountable with a 0.5ms turn-on time and 0.2ms turn-off time. Operates within a -40°C to 85°C temperature range.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Panasonic AQY221R2M datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package Family Name | SON |
| Package/Case | SON |
| Package Description | Small Outline No Lead Package |
| Pin Count | 4 |
| PCB | 4 |
| Package Length (mm) | 2.2 |
| Package Width (mm) | 2.95 |
| Package Height (mm) | 1.4 |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Input Voltage | 1.5V |
| I/O Isolation Voltage | 200V |
| Maximum Output Voltage | 40V |
| Maximum Input Current | 50mA |
| Maximum Output Current | 0.25A |
| Input Type | DC |
| Output Device | MOSFET |
| Output Type | AC|DC |
| Maximum Turn-Off Time | 0.2ms |
| Maximum Turn-On Time | 0.5ms |
| Circuit Arrangement | 1 Form A |
| Maximum Off-State Leakage Current | 0.01uA |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Cage Code | 61058 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8536410060 |
| Schedule B | 8536410030 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Panasonic AQY221R2M to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.