
Surface mount solid-state relay with DC input and AC/DC output. Features a 1.5V DC input voltage, 50mA input current, and 60V AC/DC output voltage with a 500mA load current. Offers 1.5kV isolation voltage and a maximum on-state resistance of 2.5 Ohms. This RoHS compliant component operates within a temperature range of -40°C to 85°C and is packaged in a 4-pin SOP.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Panasonic AQY282S datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL, BSI |
| Package/Case | SOP |
| Depth | 4.3mm |
| Forward Current | 1.8mA |
| Height | 2.7mm |
| Input Current | 50mA |
| Input Type | DC |
| Isolation Voltage | 1.5kV |
| Isolation Voltage-Max | 1.5kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 6.4mm |
| Load Current | 500mA |
| Max Input Current | 50mA |
| Max Input Voltage | 1.5V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 500mA |
| Max Output Voltage | 60V |
| Mount | Surface Mount |
| On-state Resistance-Max | 2.5R |
| Output Current | 500mA |
| Output Voltage | 60V |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PhotoMOS™ AQY |
| Termination | Gull Wing |
| Throw Configuration | SPST |
| Turn-On Delay Time | 3ms |
| Width | 4.78mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Panasonic AQY282S to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
