
AC & DC Output Solid State Relay (SSR) with a 60V DC rated voltage and 4A load current. Features a 90mΩ maximum on-state resistance and 1.5V dropout voltage. This SPST-NO MOSFET relay offers 2.5kV isolation voltage and operates within a -40°C to 85°C temperature range. It is RoHS compliant and comes in a SIL package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Panasonic AQZ-102 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | cULus |
| Package/Case | SIL |
| Current Rating | 4A |
| Depth | 3.5mm |
| Dropout Voltage | 1.5V |
| Forward Current | 1mA |
| Height | 12.5mm |
| Input Current | 50mA |
| Input Type | DC |
| Isolation Voltage | 2.5kV |
| Isolation Voltage-Max | 2.5kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 21mm |
| Load Current | 4A |
| Max Input Current | 50mA |
| Max Input Voltage | 1.5V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 4A |
| Max Output Voltage | 60V |
| On-State Resistance | 90mR |
| On-state Resistance-Max | 90mR |
| Output Current | 4A |
| Output Voltage | 60V |
| Package Quantity | 25 |
| Packaging | Carton |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Relay Type | Relay |
| RMS Current (Irms) | 4A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PhotoMOS™ AQZ |
| Termination | Solder |
| Test Voltage | 2.5kV |
| Throw Configuration | SPST |
| Turn-Off Delay Time | 0.15ms |
| Turn-On Delay Time | 10ms |
| DC Rated Voltage | 60V |
| Width | 3.5mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Panasonic AQZ-102 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
