The ARE10A4HZC90 is a non-latching SPDT relay from Panasonic with a maximum switching voltage of 30V and a maximum switching current of 0.5A. It has a maximum switching power of 10W and an operating temperature range of -40 to 70°C. The relay is designed for surface mount applications and features a gull wing termination style. It has a non-latching relay construction and a 10ms operate time.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Contact Arrangement | SPDT |
| Contact Form | 1 Form C |
| DC Coil Voltage | 4.5V |
| Coil Current | 44.4mA |
| Coil Resistance | 101Ohm |
| Maximum Pick-Up Voltage | 3.375VDC |
| Minimum Dropout Voltage | 0.45VDC |
| Maximum DC Switching Voltage | 30V |
| Maximum Switching Current | 0.5DCA |
| Maximum Switching Power | 10W |
| Mounting | Surface Mount |
| Termination Style | Gull Wing |
| Number of Terminals | 9 |
| Relay Construction | Non-Latching |
| Operate Time | 10ms |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |