
High-frequency signal relay for 3 GHz applications, featuring a miniature size and SPDT configuration. Operates with a 4.5V DC dual-coil latching mechanism, requiring 88.9mA coil current and 400mW power. Offers a 500mA contact current rating with gold contacts, 50 Ohm impedance, and 1.4 VSWR. Designed for through-hole PCB mounting with a 10ms operate time and 6ms release time, boasting 1,000,000 hours of life.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Panasonic ARS164H datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Coil Current | 88.9mA |
| Coil Power | 400mW |
| Coil Resistance | 50.6R |
| Coil Type | Latching, Dual Coil |
| Coil Voltage (DC) | 4.5V |
| Contact Current Rating | 500mA |
| Contact Material | Gold |
| Depth | 8.6mm |
| Frequency | 3GHz |
| Height | 7.2mm |
| Impedance | 50R |
| Insertion Loss | 0.35dB |
| Length | 14mm |
| Life (Hours) | 1000000Hour |
| Max Current Rating | 500mA |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (DC) | 30V |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Operate Time | 10ms |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Bulk |
| Power Consumption | 400mW |
| Release Time | 6ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ARS |
| Switching Current | 500mA |
| Switching Voltage | 30V |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | SPDT |
| VSWR | 1.4 |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Panasonic ARS164H to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
