
The ARS35Y4H is a latching relay with a coil voltage of 4.5V and a coil power of 200mW. It has a contact current rating of 500mA and a maximum operating temperature of 70°C. The relay is surface mount and has a termination type of gull wing. It is compliant with RoHS regulations and has a package quantity of 40 per packaging unit.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Panasonic ARS35Y4H datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Coil Current | 44.4mA |
| Coil Power | 200mW |
| Coil Resistance | 101R |
| Coil Type | Latching, Single Coil |
| Coil Voltage (DC) | 4.5V |
| Contact Current Rating | 500mA |
| Contact Material | Gold |
| Impedance | 50R |
| Max Current Rating | 500mA |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (DC) | 30V |
| Mount | Surface Mount |
| Operate Time | 10ms |
| Package Quantity | 40 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Release Time | 6ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ARS |
| Termination | Gull Wing |
| Throw Configuration | SPDT |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Panasonic ARS35Y4H to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
