Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Panasonic BR2325-1HC datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Battery Size | 2325 |
| Capacity | 165mAh |
| Chemistry/Technology | Lithium |
| Diameter | 23mm |
| Height | 2.5mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Mount | Through Hole |
| Orientation | Horizontal |
| Output Voltage | 3V |
| Package Quantity | 60 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | BR |
| Termination | Through Hole |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Panasonic BR2325-1HC to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
