
General purpose electromechanical relay featuring a 24VDC coil with 75mA coil current and 1.8W coil power. This SPDT relay offers a 1A contact rating at 24VDC, with a 20A contact current rating and Silver/Cadmium contact material. Designed for PCB mount with straight termination, it operates within a -40°C to 85°C temperature range and has a 15ms operate and release time.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Panasonic CB1-24V datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Coil Current | 75mA |
| Coil Power | 1.8W |
| Coil Resistance | 320R |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 24V |
| Contact Current Rating | 20A |
| Contact Material | Silver, Cadmium |
| Depth | 22mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 26mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (DC) | 28V |
| Mount | Socketable, Plug-In |
| Operate Time | 15ms |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Bulk |
| Power Consumption | 1.8W |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Release Time | 15ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CB |
| Termination | Quick Connect |
| Throw Configuration | SPDT |
| Weight | 33g |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Panasonic CB1-24V to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
