Panasonic CB1F-R-12V technical specifications.
| Coil Current | 134mA |
| Coil Power | 1.6W |
| Coil Resistance | 89.5R |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 12V |
| Contact Current Rating | 40A |
| Contact Material | Silver, Cadmium |
| Depth | 22mm |
| Height | 25mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 26mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (DC) | 14V |
| Mount | Socketable, Plug-In |
| Operate Time | 15ms |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Bulk |
| Power Consumption | 1.4W |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Release Time | 15ms |
| Series | CB |
| Termination | Quick Connect |
| Throw Configuration | SPDT |
| Weight | 33g |
| Width | 22mm |