
The CM1-D-P-12V is a 12V 35A SPDT power relay from Panasonic. It features a non-latching coil with a current rating of 125mA and a power consumption of 1.5W. The relay has a silver and cadmium contact material and is lead free. It operates over a temperature range of -40°C to 85°C and has a maximum voltage rating of 14V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Coil Current | 125mA |
| Coil Power | 1.5W |
| Coil Resistance | 96R |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 12V |
| Contact Current Rating | 35A |
| Contact Material | Silver, Cadmium |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (DC) | 14V |
| Mount | Through Hole |
| Operate Time | 10ms |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Bulk |
| Power Consumption | 1.5W |
| Release Time | 15ms |
| Series | CM |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | SPDT |
| RoHS | Not Compliant |
