
The CM1-P-24V relay from Panasonic features a non-latching coil with a current rating of 75mA and a power consumption of 1.8W. The relay has a contact current rating of 15A and is rated for a maximum operating temperature of 85°C. It is also compliant with RoHS regulations and is available in a bulk packaging quantity of 50. The relay has a silver and cadmium contact material and a PC pin termination.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Panasonic CM1-P-24V datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Coil Current | 75mA |
| Coil Power | 1.8W |
| Coil Resistance | 320R |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 24V |
| Contact Current Rating | 15A |
| Contact Material | Silver, Cadmium |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (DC) | 28V |
| Mount | Through Hole |
| Operate Time | 10ms |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Bulk |
| Power Consumption | 1.8W |
| Release Time | 10ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CM |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | SPDT |
| Weight | 20g |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Panasonic CM1-P-24V to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
