
SPST signal relay featuring a 12VDC coil voltage and 125mA coil current, consuming 1.5W. Contact current rating of 35A with a 20A general current rating, utilizing Silver, Cadmium contact material. Operates within a -40°C to 85°C temperature range, offering a 10ms operate and release time. Mountable via socket or PCB, with quick connect termination.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Panasonic CM1A-12V datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Coil Current | 125mA |
| Coil Power | 1.5W |
| Coil Resistance | 96R |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 12V |
| Contact Current Rating | 35A |
| Contact Material | Silver, Cadmium |
| Current Rating | 20A |
| Depth | 15mm |
| Height | 22mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 20mm |
| Life (Hours) | 50000Hour |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (DC) | 14V |
| Mount | Socketable, Socket, PCB, Plug-In |
| Operate Time | 10ms |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Bulk |
| Power Consumption | 1.5W |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Release Time | 10ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CM |
| Termination | Quick Connect |
| Throw Configuration | SPST |
| DC Rated Voltage | 14V |
| Weight | 20g |
| Width | 15mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Panasonic CM1A-12V to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
