
Automotive signal relay featuring a 12V DC coil voltage and 1.7W coil power. This non-latching relay offers a 35A contact current rating with Silver, Cadmium contacts and a SPST throw configuration. Designed for plug-in socketable mounting, it operates within a -40°C to 85°C temperature range with a 10ms operate and release time.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Panasonic CM1A-R-12V datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Coil Current | 125mA |
| Coil Power | 1.7W |
| Coil Resistance | 96R |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 12V |
| Contact Current Rating | 35A |
| Contact Material | Silver, Cadmium |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (DC) | 14V |
| Mount | Socketable, Plug-In |
| Operate Time | 10ms |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Bulk |
| Power Consumption | 1.7W |
| Relay Type | Automotive |
| Release Time | 10ms |
| RoHS Compliant | No |
| Series | CM |
| Termination | Plug |
| Throw Configuration | SPST |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Panasonic CM1A-R-12V to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
