
Relays 12VDC 96Ohm 35(NO)/20(NC)A SPST-NO (20mm 15mm 23mm) THT Automotive Relay Automotive
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Coil Current | 125mA |
| Coil Resistance | 96R |
| Coil Voltage (DC) | 12V |
| Contact Material | Silver |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (DC) | 14V |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Bulk |
| Power Consumption | 1.7W |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | SPST |
| RoHS | Not Compliant |