The DS1E-ML2-DC5V-R is a dual coil latching relay with a maximum current rating of 3A and a maximum voltage rating of 220V DC. It has a contact current rating of 2A and a coil current of 72mA. The relay operates within a temperature range of -40°C to 70°C and has a release time of 5ms. It is lead free and RoHS compliant, packaged in bulk with 50 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Panasonic DS1E-ML2-DC5V-R datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Coil Current | 72mA |
| Coil Power | 360mW |
| Coil Resistance | 69.4R |
| Coil Type | Latching, Dual Coil |
| Coil Voltage (DC) | 5V |
| Contact Current Rating | 2A |
| Contact Material | Gold, Silver |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Current Rating | 3A |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 220V |
| Mount | Through Hole |
| Operate Time | 10ms |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Bulk |
| Relay Type | General Purpose |
| Release Time | 5ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | DS |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | SPDT |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Panasonic DS1E-ML2-DC5V-R to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.