
SPDT signal relay with a 24VDC coil voltage and 200mW coil power. Features a 3A contact current rating, 250VAC/220VDC voltage rating, and gold/silver contact material. Through-hole mounting with PC pin termination, this general-purpose relay offers a 10ms operate time and 5ms release time. RoHS compliant, it operates within a -40°C to 70°C temperature range and has a mechanical life of 500,000 hours.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Panasonic DS1E-S-DC24V datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL, CSA |
| Package/Case | DIP |
| Coil Current | 8.3mA |
| Coil Power | 200mW |
| Coil Resistance | 2.88kR |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 24V |
| Contact Current Rating | 3A |
| Contact Material | Gold, Silver |
| Current Rating | 2A |
| Depth | 9.9mm |
| Height | 9.9mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 15mm |
| Life (Hours) | 500000Hour |
| Max Current Rating | 3A |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 220V |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Operate Time | 10ms |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Consumption | 200mW |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Relay Type | General Purpose |
| Release Time | 5ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | DS |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 250V |
| DC Rated Voltage | 220V |
| Weight | 3g |
| Width | 9.9mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Panasonic DS1E-S-DC24V to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
